0 kom
X
Do besplatne dostave nedostaje vam 67,00 €
Početna iDućan Blog Tutorijali Kako personalizirati Rječnik na Macu
Tutorijali

Kako personalizirati Rječnik na Macu

Četvrtak, 09. svibanj 2019.
Kako personalizirati Rječnik na Macu

Unaprijed instalirana na svim Macovima, aplikacija Rječnik svakidašnji je junak iz sjene. U kombinaciji s funkcijom „Look up“, osjetno olakšava učenje novih riječi te kako ih pravilno upotrijebiti. Pogledajmo kako možete personalizirati Macov rječnik da biste izvukli maksimum iz njega.

Apple je predstavio svoju aplikaciju Rječnik s iOS-om X 10.4 Tiger, još 2005. godine. U početku su se nudile definicije iz rječnika New Oxford American Dictionary, te dodatne informacije iz rječnika Oxford American Writer’s Thesaurus, Wikipedije i baze podataka termina vezanih uz Apple. S vremenom su se dodavali novi rječnici, pa ta aplikacija danas broji preko 30 izvora.

Najbolje značajke

Aplikacija Rječnik ima sve što vam treba na jednom mjestu, ali njezina je najveća prednost to što je ne trebate otvarati da biste pristupili informacijama koje sadrži. Najlakše joj je pristupiti pritiskom na desnu tipku miša. Odaberite bilo koju riječ u bilo kojoj aplikaciji u kojoj radite, kliknite desnu tipku miša i idite na „Look up“. I to je to – odmah ćete dobiti definiciju riječi. Sama je aplikacija isto jednostavna i lako prašta: potrudit će se dešifrirati koju riječ tražite, bez obzira na to koliko ste je pogrešno napisali, te u gotovo svim slučajevima ponudit će vam pravu definiciju. Također, možete kliknuti na gotovo sve riječi u rječniku, te tako odmah potražiti njezine sinonime i definiciju.

Jedna štreberska informacija: vaš Mac ima i sustav za ispravljanje teksta koji pokriva čitav sustav. Možete dodati posebne rječnike za provjeru teksta macOS-u ili pak dodati vlastite riječi za koje ne želite da ih sustav ispravlja. Međutim, sustav za ispravljanje teksta i Rječnik dvije su različite stvari, a Rječnik možete personalizirati na nekoliko načina. Pogledajmo kako aktivirati dodatne rječnike, promijeniti njihov redoslijed ili im dati posebne nazive, te kako uvesti posebne rječnike.

Aktiviranje dodatnih rječnika

Ako ste među 3,5 milijardi ljudi na svijetu koji tečno govore dva ili više jezika, sigurno ćete htjeti dodati višejezične rječnike na svoj Mac. Čak i ako još uvijek ne znate dva jezika, dodavanje više različitih rječnika sigurno će vam pomoći u učenju. Prvo provjerite što već imate instalirano: pokrenite aplikaciju Rječnik i kliknite na karticu All da biste vidjeli sve instalirane rječnike. Ako želite preuzeti dodatne rječnike izravno iz aplikacije:

Idite na Dictionary > Preferences.

Među ponuđenim rječnicima odaberite sve koje želite instalirati.

U donjem lijevom kutu vidjet ćete traku koja pokazuje napredovanje instalacije.

Kada se postupak dovrši, možete izaći iz kartice Preferences.

Sve svježe dodate rječnike vidjet ćete u kartici All glavne aplikacije.

Kada odaberete i preuzmete sve željene rječnike, možete im promijeniti redoslijed tako da oni koje najčešće upotrebljavate budu na vrhu prilikom prikazivanja definicije. To možete napraviti u Dictionary > Preferences tako da jednostavno razmjestite poredak povlačenjem pojedinih stavki.

Personaliziranje rječnika

Neki od uključenih rječnika imaju dodatne opcije vezane uz jezik. Primjerice, Wikipedija vam omogućuje da pretražujete izvore u više jezika. Otvorite Preferences i kliknite na Wikipediju, a potom odaberite željeni jezik. Ova je značajka često zanemarena, a može biti vrlo korisna kada se radi o riječima koje se odnose na kulturološke ili povijesne kontekste.

Štoviše, ako želite, možete promijeniti i nazive rječnika. To vam može olakšati njihovo korištenje. Da biste to napravili, dovoljno je da desnom tipkom miša kliknete na rječnik u izborniku i odaberete „Edit Label“. Upišite novo ime te pritisnite „OK“ da biste potvrdili.

Dodavanje personaliziranih rječnika

Ako vam treba rječnik koji ne možete pronaći među zadanim opcijama, trebat ćete naći vanjsko rješenje. Takve posebne rječnike lako možete uvesti u aplikaciju, pod uvjetom da ih nađete. Aplikacija Rječnik može čitati samo *.dictionary datoteke. To znači da morate naći rječničku datoteku za željeni jezik (ili konvertirati nađenu datoteku u traženi format). Nažalost, vrlo malo internetskih stranica nudi rječnike za preuzimanje. Možete pokušati sa stranicom Michela Clasquin-Johnsona, koji je već pripremio mnogo takvih *.dictionary datoteka. Doduše, i sam priznaje da nisu sve datoteke jednako kvalitetne, a ne može provjeriti njihovu točnost. Ipak, on nudi gotovo sve europske jezike, najpopularnije azijske jezike te tri afrička. Ako vam treba jezik kojeg nema na toj stranici, pokušajte ga pronaći putem Googlea ili posegnite za rješenjem koje se plaća (primjerice, Dictionaries za Mac). Kada se domognete željenog rječnika, sama instalacija u aplikaciju Rječnik vrlo je jednostavna.

1. Otvorite aplikaciju Rječnik.

2. U izborniku idite na File > Open dictionaries folder.

3. Potom povucite i ispustite preuzetu datoteku rječnika u mapu.

4. Ponovno pokrenite aplikaciju.

5. Potom idite na Dictionary > Preferences.

6. Označite svježe dodane rječnike na popisu.

7. Ako želite, odmah promijenite redoslijed.

Kada sve to napravite, moći ćete vidjeti novi rječnik u izborniku aplikacije te ga lako uključiti ako vam zatreba.

 

Izvor: iMagazin.hr

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naše Uvjete kupnje.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Uvjetima kupnje pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Facebook messenger (like page)
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics
Google ecommerce
Facebook pixel