0 kom
X
Do besplatne dostave nedostaje vam 67,00 €
Početna iDućan Blog Koje su vijesti pokrenule pad Appleovih dionica?
iDućan Blog

Koje su vijesti pokrenule pad Appleovih dionica?

Petak, 30. studeni 2018.
Koje su vijesti pokrenule pad Appleovih dionica?

Vrijednost tvrtke pala je za oko 300 milijardi dolara u samo nekoliko tjedana. Neki smatraju da bi se iza toga mogla nalaziti nova politika o izvještavanju. Može li jedan aspekt rezultirati takvim događajima u jednoj od najvećih tvrtki na svijetu? Što bi mogla biti istina ako gledamo širu sliku?

Tijekom mojih studentskih dana, tri godine sam radio u banci a 2 godine sam proveo kao analitičar, budući da me privukao svijet brojeva. Očito, to ne znači da sam stručnjak za financijsku analizu ili da potpuno shvaćam kako financijsko tržište funkcionira. Ali možda će biti dovoljno kako bi vas mogao upoznati s faktorima koji bi se mogli nalaziti iza pada AAPL dionica. A budući da govorimo o ogromnoj kompaniji, bit će prisutni ogromni brojevi koji bi mogli čak i najjednostavnije stvari učiniti čudnima.

Prije nekoliko mjeseci smo vas izvijestili o tome da je Apple postao prva tvrtka s tržišnom kapitalizacijom preko 1000 milijardi dolara. Tržišna kapitalizacija, ili drugim riječima, vrijednost tvrtke na tržištu, se može izračunati množenjem stope dionica s ukupnim brojem dionica. U proteklih nekoliko tjedana mogli smo vidjeti da u odnosu na gornju stopu, Apple pao za gotovo 300 milijardi dolara, u isto vrijeme kada su predstavili nove uređaje. Je li moguće da je loša izvedba iPhonea XR povezana s gubitkom od 20%?

Od nedavnih događaja, Hordon je istaknuo – ja smatram da je pogrešno – da će počevši od sljedeće financijske četvrti, ekipa Tima Cooka izvijestiti samo o profitu svake grupe proizvoda/usluga, ali ne i o točnim prodajnim brojevima, te da je tržište na ovaj način reagiralo na te vijesti. U stvarnome svijetu, postoji mnogo drugih aspekata koji su mogli preokrenuti stope. Počnimo s člankom Thomasa Gilberta i Christophera Hrdlicka u Wall Street Journalu, u kojemu tvrde da:

Apple je hedge-fond koji također proizvodi telefone.

To znači da ćete biti vlasnik u Braeburn Capitalu, kao i dioničar u Appleu. To je podružnica Applea i obrađuje kapital od 244 milijarde dolara. Što je otprilike 70% Appleove imovine i to je ogroman broj.

Apple upravlja ovom tvrtkom kao hedge-fondom. Ovaj izraz se prije koristio u slučajevima visokorizičnih situacija u kojima se očekivao veliki profit. Hedge-fondovi se brinu o ekskluzivnim sredstvima bogatih ljudi. Ali kada je riječ o Appleu, on označava osnovne investitore. A budući da imamo ograničeni pristup knjigama ovih hedge-fondova, to nije pozitivan izraz. Ova situacija nije tako iznenađujuća za insajdere u industriji, budući da je novinar naglasio kako mnoge ogromne korporacije rade isto. A u odnosu na ostale, Apple je prilično transparentan. Sve u svemu, kada je u pitanju osnovno poslovanje, to je stvarno riskantan pokušaj povećanja vrijednosti. Preporučujem vam da pročitate njihov članak, kao i izvore.

Mogao bih reći da je ovo samo pametni uvod, jer nema nekakav učinak na stopu dionica. Stope su počele padati početkom listopada i nastavile svoj pad; istina je da je pad puno brži od zadnjeg kvartalnog izvješća, ali to nije izravno vezano uz ove vijesti. U stvarnosti, radi se o slučajnosti nekoliko aspekata.

Poplava glasina

Navikli smo izvještavati o vijestima koje dolaze od pouzdanih izvora koji navode da će očekivana prodaja porasti ili se smanjiti. Te padove računaju analitičari, i to na sljedeći način:

Appleov veći dobavljač izvijesti o lošim brojevima, mora otpustiti zaposlenike ili zatvoriti pogone.

Budući da se radi o velikim dobavljačima, to bi moglo značiti da je Apple smanjio svoju narudžbu

Ako su morali smanjiti narudžbu, to bi moglo značiti da je broj prodanih primjeraka nizak

Daniel Eran Dilger ima odličan članak na ovu temu – preporučujem vam da ga pročitati, iako je dug i nije ga lako shvatiti – na Apple Insideru. U tom članku objašnjava problem i navodi sve trenutne dobavljače. Dobar primjer toga smo mogli vidjeti početkom ovog proljeća, kada je Bloomberg pokopao iPhone X jer je Samsungov OLED odjel imao nekoliko odstupanja, a oni su bili ekskluzivni dobavljači za jubilarne iPhone uređaje. To je bio neuspjeh epskih razmjera jer je iPhone X oborio sve rekorde i postao priča o uspjehu, dok se niska izvedba odjela odrazila na malim prodajnim brojevima Samsunga S9. Možda se sjećate da je većina analitičara pokopala iPhone X, čak i veoma pouzdane osobe poput Kuoa. Kasnije se ispostavilo da su bili u krivu.

Ista priča se ponovila i ove jeseni. Niže performanse novih iPhonea su spomenute u vezi s lošim financijskim rezultatom nekolicine dobavljača. To je lijepo mišljenje, no s lakoćom možete reći, to je spekulacija. Članak prolazi kroz slučajeve Lumentuma, Japan Displaya, AMS AG-a, Qorvo-a i Dialoga. Zaista mi se svidjelo kako su naglasili da ako je dobavljač uspješan, vijesti su o tome kolike tvrtke su njihovi klijenti, koliko dobro posluju i o tome da čak i Apple kupuje svoje dijelove od njih. Ali, kada dođe do nekakvog neuspjeha, kategorizirani su samo kao “Appleov značajan dobavljač”. Vidite…

Pad se događa u čitavoj industriji

Ako želite usporediti Appleove performanse, trebali biste pogledati brojeve drugih članova industrije. Nasumično sam potražio 3 tvrtke koje bismo mogli nazvati konkurencijom i koje su snažno povezane s Appleom. Pogledajmo njihove prošle rezultate:

Trebali biste vidjeti da kućanski aparati nisu na vrhu tržišta. Iako se uvijek pridružuju novi, veliki članovi, mogli bismo reći da je tržište puno. Postoji samo nekoliko stvarnih inovacija. I moramo dodati da životni vijek uređaja postaje sve duži i duži, te se oni mogu koristiti dulje vremena. To nije dobro za tržište, no veoma je dobro za Zemlju. Novi cilj bi nam trebali biti pametni telefoni koji se mogu koristiti cijelo desetljeće.

Čudesno je što je Apple uspio rasti ove jeseni. Nakon godine dana stagnacije, Samsung je i dalje u padu. LG je u padu još od ožujka ove godine, a u odnosu na početnu stopu dionica od ₩ 114 000 (južnokorejski won), sada se nalazi ispod ₩ 72 000. Huawei se smanjuje od 2016., i sada je u velikom padu. (Slike su sa zatvorene kineske burze, tako da bih mogao biti u krivu.)

Morate se suočiti s činjenicama. Čak i ako je došlo do ogromnog pada, vrijednost se samo spustila tamo gdje je i bila prije godinu dana. Godinu prije toga je bila negdje oko 112 dolara / dionici. To znači 55% rasta unutar 2 godine na tržištu gdje bankovne ušteđevina i državno osiguranje mogu nositi nula interesa. 

Temeljna vs. Tehnička analiza

Za one koji možda nisu upoznati s burzom i ekonomijom, ovo je samo objašnjenje. Vrijednost tvrtke koja je prisutna na tržištu (točnije, njena kapitalizacija tržišta), u teoriji znači iznos koji investitori smatraju da će tvrtka u budućnosti proizvesti. Ta se suma stvara analizom onih funkcija koje su prošle kroz sve dostupne podatke i to se naziva temeljna analiza. U idealnom svijetu, točna vrijednost dionice bi bila određena i jednostavno biste mogli odlučiti želite li kupiti ili ne.

Ali život nije savršen, prilično je nesiguran i te osnove rijetko imaju značajan utjecaj na vrijednost dionica. Uloga tehničkih analitičara je puno važnija u ovom pitanju. Tu je ‘čaša i ručka’, tamo su ‘glava i ramena’. I to nema nikakve veze s iPhone uređajima. To su ljudi koji se bacaju na bilo kakve vijesti i pokušavaju ih preuveličati, nadajući se da će preoblikovati stope prema vlastitim očekivanjima.

Možda mislite da u slučajevima tvrtki koje su velike poput Applea ili Amazona, par glasina ili lansiranje proizvoda neće značajno promijeniti stope kao što dijagrami prikazuju. U međuvremenu ja, u svojom maloj tvrtki, mogu donijeti odluku koja će povećati očekivanu vrijednost za 50%, a jednako tako može otići i u suprotnom smjeru.

U međuvremenu, u slučaju divova Appleove veličine, čak ni lansiranje novog proizvoda ili bilo kakve vijesti ne opravdavaju skok od 50%, u bilo kojem smjeru.

Čak ni kada bi Tim Cook predstavio par naočala koji bi vas zapanjio, ili kada bi se ispostavilo da sve tajnice očekuju djecu s vodstvom Applea, čak i sa ženama.

Stoga možete pretpostaviti da spekulacije imaju puno veći učinak na stope nego točne performanse tvrtke ili promijene u njenoj vrijednosti.

Osobno, preporučujem svim našim čitateljima da članke o cijenama dionica, dobavljačima i Appleovim financijskim rezultatima čitaju onako kako čitaju članke o patentima. Mogli bi biti istiniti, a mogli bi biti i obična glasina. Kao i druge stranice s novostima, uvijek se pokušavamo osloniti na pouzdane izvore, ali i mi možemo pogriješiti. Ima puno buke, iz očitih razloga.

 

Izvor: iMagazin.hr

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naše Uvjete kupnje.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Uvjetima kupnje pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Facebook messenger (like page)
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics
Google ecommerce
Facebook pixel