0 kom
X
Do besplatne dostave nedostaje vam 67,00 €
Početna iDućan Blog Sve o Macu za početnike
iDućan Blog

Sve o Macu za početnike

Četvrtak, 27. prosinac 2018.
Sve o Macu za početnike

Prebacivanje s Windowsa na Mac nije tako strašno kao što se čini na prvu. Kako funkcionira Finder? Koje sigurnosne opcije ima macOS? Što instalirati? Sakupili smo sve savjete i trikove za nove vlasnike Macova.

Najgora stvar koju možete napraviti jest da Mac upotrebljavate kao da je PC. Ne radi se samo tome da postoje logičke razlike između macOS-a i Windowsa, nego nećete naći mnogo programa bez kojih je rad u Windowsima nezamisliv – antivirusi, uredski programi i media playeri, sve to postaje beskorisno.

Što vam treba?

Prilikom postavljanja novog računala trebat će vam alat za provjeru pravopisa. Meni je on zbilja nužan jer često upotrebljavam Pages (Appleova verzija MS Worda). Čak i ako macOS zna hrvatski kao sistemski jezik, opcija provjere pravopisa obično nije automatski uključena. Možda ćete biti razočarani, ali znajte da postoji mnogo usluga koje vam mogu pomoći, kako besplatnih, tako i onih koje se plaćaju.

Ja vam preporučujem Dictionaries jer sam ga i sam koristio. Puna verzija košta 8 eura, dakle oko 60 kn. Po meni se to definitivno isplati. Aplikacija se stalno ažurira, a dobijete cijeli rječnik koji možete upotrebljavati s prilagođenim gestom na Trackpadu.

Već sam primijetio da u Appleovom media playeru QuickTime postoji nekoliko grešaka, ali one ne bi trebale narušiti iskustvo korištenja prosječnom korisniku. VLC je isto dostupan za Mac, s identičnim funkcijama kao u verziji za Windows. Dakle, ako niste zadovoljni QuickTimeom, lako možete preuzeti VLC (koji radi i na iOS-u). Također, tu je i IINA, o kojem smo vam već pisali.

Broj aplikacija koje su nedostupne za Mac prilično je nizak, ali uvijek ima iznimki (primjerice, 3Ds Max nije dostupan). Postoji i nekoliko razloga da pokrenete Windows na Macu, ali za to vam nije potreban Boot Camp (dakle, ne trebate instalirati cijeli Windows sustav na Mac hardver). Aplikacija Parallels može vam zadovoljiti sve potrebe tako da virtualno prikaže Windows. Doduše, uvijek se sve svodi na pitanje ukusa i ta aplikacija neće trebati većini korisnika, ali zgodno ju je imati.

UnRAR vam može biti koristan za otvaranje .rar datoteka. Da živimo u idealnom svijetu, prijatelji bi vam slali samo datoteke u .zip formatu, ali u stvarnom svijetu ne biste dugo preživjeli bez WinRAR-a. Zato odmah skoknite u App Store i preuzmite UnRAR.

Što vam ne treba?

Za početak, antivirusni programi. Broj zlonamjernih virusa u Macu doslovno je minimalan, a zahvaljujući samoj prirodi sustava, gotovo je nemoguće da se neki virus uvuče u macOS. To su odlične vijesti jer je za rad u Windowsu dobar antivirusni program ključan. Međutim, iako su korisni, oni usporavaju rad vašeg računala. Postoje takvi programi i za Mac, ali prvenstveno su namijenjeni čišćenju zaraženih datoteka prije dijeljenja, što je odlična prednost.

Isto vrijedi za Microsoft Office. Većini nas treba nekakav uredski program, ali znajte da kupujući Mac, ne kupujete smo hardver, nego i cijeli operativni sustav s dodatnim programima poput iWork Suitea (Pages, Numbers, Keynote).

Ti programi mogu raditi i s ekstenzijama za Microsoft. Može biti nekoliko razlika, ali sve funkcionira ako samo otvarate .docx datoteke. S tom funkcijom dobivate cijeli paket, pa ako vas je ova točka najviše brinula, možete biti mirni.

Ne preporučujemo vam aplikacije koje mogu mijenjati datotečni sustav jer mogu biti više štetne nego korisne. Ako baš želite formatirati i mijenjati sustave, najjednostavniji način jest da formatirate svoj drive u exFAT. Tako nećete moći učiniti da vam drive bude read-only. Ako pak tražite profesionalno rješenje, preporučujemo vam Paragon.

Pojmovnik

Spotlight: MacOS-ov ugrađeni program za pretraživanje. On vam omogućuje pretraživanje datoteka i njihovog sadržaja. Možete pronaći sve poruke i e-mailove, te dokumente.

Finder: macOS-ov Explorer. Rad s macOS-ovim Explorerom zahtijeva malo prakse. Vjerojatno će vam trebati dosta vremena da uopće nađete Finder. Ali broj njegovih funkcija doslovno je beskonačan.

Time Machine: ugrađeni sigurnosni back-up. Možete izraditi automatski Time Machine back-up uz pomoć Time Capsulea. U tu svrhu možete postaviti i vanjski drive te izraditi novi back-up svaki put kada ga povežete sa svojim računalom.

Mission Control: ovdje možete upravljati svim aktivnim uslugama i aplikacijama. Možete vidjeti svoj Desktop na traci i svoj Dashboard. Lako možete presložiti aplikacija i prozore, a možete i podijeliti zaslon. Možete pristupiti Mission Controlu pritiskom na F3, postaviti geste na TrackPadu ili Magic Mouseu.

Option/alt (⌥) i CMD (⌘) tipke: Sigurno su svi čuli za ove tipke, čak i oni koji ne koriste Mac. Command (⌘) je zamjena za CTRL. Option/alt ima nekoliko funkcija koje ga čine iznimno korisnom tipkom.

Activity Monitor: drugo ime za Task Manager.

Prečaci koje je dobro znati

Command (⌘) + Q: Zatvaranje aktivnog prozora
Alt (⌥) + Command (⌘) + Esc: Prisilno zatvaranje
Command (⌘) + Space: Pretraživanje u Spotlightu
Ctrl + Command (⌘) + Space: Pretraživanje emotikona
Shift + Command (⌘) + 4: Odabrani screenshot
Shift + Command (⌘) + 4 + Space: Screenshot aktivnog prozora

Ovdje možete pronaći sve prečace za Mac.

 

Izvor: iMagazin.hr

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naše Uvjete kupnje.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Uvjetima kupnje pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Facebook messenger (like page)
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics
Google ecommerce
Facebook pixel